Rady ako vybrať detskú autosedačku

A prečo by sme mali autosedačku vlastne použiť? V autosedačke je dieťa pripútané spôsobom, ktorý pri nehode zabráni jeho vymršteniu z miesta, či poškodeniu vnútorných orgánov z nesprávneho umiestneného autopásu. Argumenty na jazdu bez autosedačky typu: “Veď ideme len na krátku trasu, alebo ja malého udržím na rukách“ by preto mohli skončiť nečakanou tragédiou.

Aké otázky by sme si mali zodpovedať pred kúpou autosedačky?

- aká je hmotnosť mojho dieťaťa: Autosedačky sa rozdeľujú na základe hmotnostných kategórií.  Ak chcete svoje dieťatko bezpečne ochrániť, mali by ste spotrebovať 2 alebo 3 autosedačky, kým vaše dieťa vyrastie. Autosedačky sa používajú od narodenia približne do 12 rokov alebo 150 cm výšky, aby bolo dieťa optimálne chránené pred čelným aj bočným nárazom.

Skupina 0,1 (0+) sú autosedačky od narodenia do 13 alebo 18 kg, pripútané v protismere jazdy.

Skupina 1 autosedačky od 9 do 18 kg hmotnosti dieťaťa (od 1 do 4 rokov).
Skupina 1,2,3 autosedačky od 9 do 36 kg, ktoré sa vyvíjajú s dieťaťom (od 1 do 12 rokov).

Skupina 2,3 autosedačky od 15 kg do36 kg (od 4 do 12 rokov).


-spôsob uchytenia autosedačky : Autosedačka môže byť v aute pripútaná autopásom alebo systémom ISOfix, prípadne doplnkovými bezpečnostnými pomôckami ako pás Top Theater.

Uchytenie autopásom: Veľká časť autosedačiek sa v aute upevňuje trojbodovým pásom auta cez vodiace spony pásov. Autosedačky od 15 kg potom zároveň držia pri nehode ako dieťa, tak autosedačku. Autosedačku je nutné pri tomto type mať pripútanú pásom i keď dieťa v sedačke nesedí.

ISOfix uchytenie: Populárnym spôsobom uchytenia je i systém ISOfix. Pri tomto spôsobe upevnenia sú v spodnej časti sedačky dve čeľuste systému ISOfix, ktoré sa automaticky upevnia na kotvy ISOfix v aute medzi sedadlom a operadlom zadnej sedačky auta. Takto upevnená detská autosedačka je pevne spojená s karosériou auta a drží autosedačku pevne na mieste. Autosedačky s ISOfix nemusíte pripútavať, keď v nich nesedí dieťatko.  Komfortnejšie autosedačky naviac ponúkajú na úchytoch ISOfix farebné kontrolky správneho uchytenia, ktoré predchádzajú nesprávnemu uchyteniu autosedačky, ktoré je najčastejšou príčinou zranení detí. Viaceré typy autosedačiek sú okrem toho doplnené o podpornú nohu, ktorá je zapretá o podlahu automobilu a zabraňuje rotácii autosedačky. Systém ISOfix majú zabudovaný zväčša autá od roku výroby 2009, napriek tomu je ale lepšie skontrolovať manuál vášho auta prípadne si nechať poradiť v kvalitnej predajni autosedačiek a detských potrieb.

Zaisťovací pás Top Theater: Niektoré renomované značky ponúkajú u svojich autosedačiek i vrchný zaisťovací pás (Top Theater), ktorý zabraňuje preklápaniu autosedačky smerom dopredu pri náraze. Tento pás sa upevňuje o zadné sedadlo auta, alebo o kovovú sponu  na to určenú v kufri auta. Ak si teda plánujete zakúpiť autosedačku s týmto bezpečnostným doplnkom, je vhodné skontrolovať či je vaše auto vybavené zariadením na toto určeným.

- priestor v aute: Ak už v aute používate jednu autosedačku, mali by ste pri kúpe autosedačky pre druhé dieťa zvážiť priestorové možnosti vášho auta. Neznamená to, že druhé dieťa bude mať menej bezpečnú autosedačku, stačí si len vybrať z modelov, ktoré majú možnosť nastavenia, odopnutia alebo majú zabudované ochranné prvky bočného nárazu v mieste kde nehrozí priamy bočný náraz. Rovnako niektoré modely menších automobilov nemusia mať dostatočne dlhý autopás na pripútanie autosedačky s pultíkom.

Rovnako treba dbať na bezpečné umiestnenie autosedačiek v protismere jazdy (napr. autosedačky do 13 kg-vajíčko), ktoré nesmú byť umiestnené na sedadle, ktoré je vybavené systémom Air-bag bez možnosti jeho vypnutia. Autosedačka v protismere umiestnená na mieste s aktívnym Airbag-om môže byť totiž smrteľne nebezpečná.

- pohodlie sedačky: V neposlednom rade je dôležité pohodlie vášho maléhopasažiera. Dieťa by malo v autosedačke sedieť pohodlne, bez nevhodného zakrivenia tela. Rovnako by v autosedačke dieťa nemalo byť príliš stiesnené, prerastajúce cez okraje alebo naopak mať v sedačke prílišnú vôľu a v nesprávnej polohe umiestnené bezpečnostné prvky. Pokiaľ má autosedačka pásy, tieto by mali byť dostatočne dotiahnuté, tak aby ich dieťa nemohlo sňať, no napriek tomu malo dostatok pohodlia. Pri autosedačke s bezpečnostným pultíkom by pult nemal dieťaťu prílišne tlačiť na vnútorné orgány, ale nemal by sa ani uvoľňovať z vodiacich prvkov pultu.

Poťahový materiál autosedačky by mal byť vyrobený z priedušných materiálov, aby v mieste kde sa dieťa dotýka autosedačky nedochádzalo k nadmernému poteniu. Poťahy na komfortných značkách autosedačiek sa dajú vyzliecť a jednoducho oprať, tak aby sa zabezpečila vysoká hygiena autosedačky.


Tí z Vás ktorí sa na základe týchto bodov sa teraz horlivo vrhli na hľadanie najlepšej ceny na e-shopoch a objednávanie však sklameme. Každú autosedačku je pred kúpou nutné nechať vyskúšať samotným dieťatkom, pretože text znesie veľa, ale samotná skúsenosť je neporovnateľná.

V kvalitnej kamennej predajni detského tovaru by Vám bez problémov mali poradiť nielen s výberom samotnej autosedačky ale i s jej odskúšaním. Do prvého kontaktu s autosedačkou nie je vhodné dieťa nasilu nútiť. Doprajte mu čas si v sedačke nezáväzne posedieť prípadne si ju poprezerať. Ak dieťa v autosedačke neprotestujte skúste „postúpiť o krôčik dalej“ a pripútajte ho v obchode do autosedačky. Dajte pozor aby dieťa pri skúšaní malo pohodlie (napr. vyzliecť aby dieťaťu nebolo príliš teplo), prípadne mu prineste obľúbenú hračku na zabavenie sa. V prípade že je dieťa v autosedačke spokojné, môžete zvážiť kúpu autosedačky. Ak je predajca odborník, navrhne Vám pomoc pri montáži autosedačky do auta, prípadne Vás s autosedačkou naučí pracovať. Neodmietajte!!! Najviac zranení detí pri autonehodách je zapríčinených práve nesprávnou montážou autosedačky v aute. Nechajte si poradiť ako so sedačkou pracovať a predísť zbytočným chybám.

Autosedačku odporúčame zakúpiť priamo na mieste, kde sme si ju vyskúšali, kvalitne nás obslúžili a všetko nám ukázali a to nie len z morálneho dôvodu. V kamennej predajni máte väčšiu istotu pri prípadnej reklamácii, že bude vybavená vo váš prospech, pretože internetové obchody vznikajú a miznú ako „huby po daždi“.. Autosedačku nemusíte nikam zasielať, pretože vybavenie reklamácie je v kompetencii predajcu.